Artistët

 

JudicaelJUDICAËL PERROY (Francë)

Judicaël Perroy është bërë gjerësisht i njohur si kitarist dhe muzikant klasik virtuoz i jashtëzakonshëm me çmime të fituara në gara të shquara ndërkombëtare. Në vitin 1997, fiton çmimin e parë prestigjioz në Garat ndërkombëtare Guitar Fondation of America, duke u shpërblyer me turne në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada me më shumë se gjashtëdhjetë koncerte dhe master klase. Gjatë turneut të tij në Amerikën Veriore, dha edhe disa koncerte në Francë, me transmetim të drejtpërdrejt në France-Musique. Shumë i kërkuar dhe si mësues ai është ftuar të japë master klase në shumë konservatorë dhe universitete të njohura në Shtetet e Bashkuara dhe jashtë saj. Përveç kësaj, studentët e Judicaël Perroy kanë fituar disa çmime të para në garat rajonale, kombëtare dhe ndërkombëtare, përfshirë Guitar Fondation of America, duke u shfaqur si yje të ardhshëm të kitarës klasike në skenën muzikore ndërkombëtare. Perroy është aktualisht profesor në Ecole Nationale de Musique d’Aulnay-sous-Bois, punon që nga viti 2004 dhe është emëruar në pozitën mësimdhënës në Polin Supérieur të Lille. Mban Çertifikatën e Aftësisë (CA) dhe ka dhënë mësim në Ecole Nationale de Musique du Blanc-Mesnil nga viti 1995 deri në 2004. Për më tepër, në dimrin e vitit 2000, ai ishte zëvendësuesi i zgjedhur për drejtorin e drejtimit të kitarës Steven Robinson, në Universitetin Stetson. Gjatë turneut të fitores së GFA, Mel Bay Publications inçizon dhe publikon drejtpërdrejtë koncertin e tij në Lubbock (Teksas). Pas turneut të fitores së GFA, inçizimi i CD-së me titull Aspen Suite si dhe një CD i tij (një inçizim me i hershëm) morën vlerësime të larta nga shtëpia diskografike Label Quantum dhe fituan pesë çmime Diapason, të dhënë nga Diapason Magazine dhe më pas u ri-botua inçizimi në shtepinë Bayard Musique në vitin 2008. Perroy ka inçizuar dy CD të reja për koleksionin e Bayard Musique Meditation duke përfshirë një disk me flautistin Florence Bellon dhe një tjetër me harfisten Joanna Kozielska. Së fundi , inçizon CD-në, me veprat e Johann Sebastian Bach-ut për shtepinë Naxos e cila përfshin një performancë mbresëlënëse dhe të pashembullt të transkriptimit të veprave të Bachut për kitarë klasike që do të dalë në mënyrë digjitale në verën e vitit 2011 dhe në shtyp në janar 2012. Lindur më 1973 në Paris, filloi të luante në kitarë në moshën 7-vjeçare, duke ndjekur mësimet në shkollën e muzikës së Conservatoire Municipal Inter-districts of Paris. Studioi me Delia Estrada dhe Raymond Gratien në Ecole Nationale d’Aulnay-sous-Bois ku u diplomua me nderime. Në moshën 11 vjeç, ka ekzekutuar si solist në dy koncerte nga Antonio Vivaldi me Ensemble Instrumental du Mans, nën drejtimin e André Girard dhe vazhdoi studimet muzikore me Roberto Aussel dhe Daniel Lavialle. Në moshën 14-vjeçare, fitoi çmimin e dytë në garën ndërkombëtare të kitarës Ile de France. Në vitin 1992, fitoi çmimin e madh dhe çmimin e audiencës në garat e 15 René Bartoli me vendim unanim të jurisë. Në vitin 1994, Perroy mori Licence de Concert nga Ecole Normale de Musique në Paris nga klasa Alberto Ponces dhe më vonë po atë vit atij iu dha çmimi i parë në Garat e 7-të Ndërkombëtare të Bourg-Madame ku votimi përfundimtar ishte nga publiku i gjerë pa asnjë vote jurie. Në vitin 1996, Judicaël Perroy ishte fituesi i parë i klasës së tij të diplomimit në National Conservatory of Music and Dance in Paris. Judicaël aktualisht banon në Paris, gëzohet me mësimdhënie dhe udhëtime në mbarë botën.


musaEHAT MUSA (Kosovë, Francë)

Kitaristi i njohur shqipëtar me karier botërore, fitoi shpërblimin e parë në Garat Kombëtare ¨“Solistët e rinjë“ vitin 1969. Që nga viti 1970 mori pjesë në master-klas te kitaristi i njohur botëror Alirio Díaz në Itali. Më vonë shkoi në Pariz dhe vazhdoi studimet në klasën e kitaristit të squar Alberto Ponce në Ecole Normale de Musique de Paris, duke eksploruar në fushën e akustikës dhe ndjekur traditën e shkollës së Tárregës dhe Pujolit. Ky ishte fillimi i karrierës së tij artistike.

Ehat Musa ka dhënë koncerte në të gjithë botën, duke udhëtuar nga Nju Jorku deri në Moskë – si solist ose i përcjellur nga orkestra të mëdha simfonike. Repertori i tij përfshin vepra të J.S. Bach, Sor, Heitor Villa-Lobos, Ponce, Brouwer etj…

Ka inçizuar pesë pllaka gramofoni. Në mesin e tyre gjinden të gjitha veprat për lautë nga J. S. Bach.


KlaidiKLAIDI SAHATÇI (Kosovo)

Violinisti Klaidi Sahatçi është i vlerësuar për tingullin e tij të bukur dhe të plotë, duke pasur një lojë elegante dhe ekspresive në veprimtarinë e tij si koncertmjeshtër, recitalist, solist dhe muzikant dhome. Lindi në vitin 1972 në Tiranë, ku filloi studimet e tij muzikore në moshën gjashtë vjeçare. Ndoqi me sukses liceun artistik “Jordan Misja” në të cilin studjoi me profesoreshat Mamica Abazi dhe Klodiana Skënderi. Në vitin 1992 ndërpren studimet në akademinë e arteve të Tiranës dhe zhvendoset në Itali për të pasuruar njohuritë e tij në Konservatorin “Xhuzepe Verdi” në Milano duke studiuar me profesor Xhixhino Maestri. Atje diplomohet me maksimumin e notave che me mencion nderi. Pas kësaj, ai vazhdon për të studiuar me maestron Salvatore Accardo në akademinë “Walter Stauffer” të Kremonës dhe me profesor Boris Garlitzky në Lyon. Debutimi e tij si solist në moshën 20 vjeçare me orkestrën simfonike të radiotelevizionit italian-RAI ,në sallën e njohur Xh.Verdi në Milano shënoi fillimin e një karriere të rëndësishme. Para se fitonte konkursin për vendin prestigjioz të Koncertmjeshtrit të Orkestrës Tonhalle në Zürich në vitin 2009,ku ai është aktualisht, ai ka qenë Violon Solo i Orkestrës Kombëtare të Lionit, Koncertmjeshtër i Orkestrës së Dhomës së Zyrihut dhe Koncertmjeshtër i Orkestrës së Teatrit “La Skala” të Milanos dhe të Orkestrës Filarmonike të saj. Në të njëjtën kohë me veprimtarinë e tij si koncertist, z.Sahatçi ka luajtur si solist me Tonhalle Orchester Zyrich, Orchestre National de Lyon, Orchestra della Svizzera Italiana, Zürcher Kammer Orchester, Virtuosi Italiani, Orchestra da Camera di Milano, Orquesta Sinfonica de Chile, Cameristi della Scala, Orquesta filarmonica de Gran Canaria nën dirigjimin e D.Zinman, E.Krivine, A.Lombard, H.Griffiths, M. Nesterowitz dhe G.Herbig. Persa i përket muzikës së dhomës dhe recitaleve në aktivitetin e tij intensiv ai ka luajtur në vende si psh: Zvicër për Wort-und Bildfestifall, Lugano Festival, Meisterzyclus Zürich dhe Basel, Kammermusik-Konzerte në Tonhalle, në Italia për Teatro Grande di Brescia, Teatro Ponchielli Cremona, “MoZartBox” Napoli “,Società del Giardino”, “Società Dei Concerti” dhe Teatro alla Scala në Milano, në Francë për Sociéte de Musique de Chambre Lyon, Salle Pleyel, në Maqedoni për Festivalin Ohrit,Kosovë për festivalin ReMusica,në Japoni, Kinë dhe në vendin i tij në Shqipëri për festivalin “Pianodrom”,Festivalin e muzikës së dhomës Durrës, ” Different Trains” ,në të cilin është naë nga anëtarët e bordit organizues . Ai ka performuar muzikë dhome me artistë ndërkombëtarë si: Rafael Oleg, Claire Désért, Bruno Giuranna, Bruno Canino, Dmitry Sitkovetski, Julian Rachlin, François-Frederic Guy, Fazil Say, Yuja Wang dhe me artistët shqiptarë si Dhurata Lazo, Merita Rexha Tërshana, Vlorent Xhafaj, Margarita Kristidhi etj. Mr.Sahatci është një nga anëtarët themelues të Altus Trio me violonçelistin Sandro Laffranchini dhe pianistin Andrea Rebaudengo me të cilët në vitin 2014 kanë rregjistruar për etiketën LimenMusic trio nga Schumann, Donizeti dhe Bernstein. Në vitin 2013 ai ka regjistruar me pianisten Dh.Lazo një CD me titull ” Albanian Memories” dedikuar muzikës shqiptare të viteve 1950-1970 ,dhe këtë vit një CD të ri me pianistin G.Koukl për Naxos, me veprat për violinë dhe piano të kompozitorit polak A.Tansman. Nga viti 2012 Mr.Sahatci është emëruar profesor në Universitetin e Muzikës së Zvicrës italiane në Lugano dhe jep rregullisht masterclass në Itali dhe Spanjë . Klaidi Sahatçi luan një violinë Antonio Stradivarius ,ex ” Wieniawsky ,” të vitit 1719 e dhënë nga firma Benz-Mercedes Zyrih.


petritPETRIT ÇEKU (Kosovë, Kroaci)

Ndjeshmëria dhe gjallëria komunikuese e Petrit Çekut ka tërhequr publikun në tërë botën. Ai ka ekzekutuar shumë recitale në gjithë Evropën dhe Amerikën e Veriut si solistë dhe me orkestra të mëdha simfonike: Simfonia e Baltimorit, Orkestra e Filarmonisë Çeke , Orkestra Shtetërore e Shën Petersburgut dhe Filarmonisë së Zagrebit. Gjithashtu paraqitet rregullisht me ansamblin e famshëm Solistët e Zagrebit. Është anëtar i Guitar Trio Elogio, i themeluar në vitin 2008. I lavduar nga kritiku i kitarës Colin Cooper si “solist me aftësi më të larta”, Çeku është fituesi i çmimit të parë në shumë gara ndërkombëtare të kitarës, duke përfshirë edhe ato më prestigjioze si Parkening (Malibu, SHBA), Schadt (Allentown, SHBA), Biasini ( Bologna, Itali) dhe Pittaluga (Alessandria, Itali). I lindur në vitin 1985 në Prizren – Kosovë, Çeku mori mësimet e para për kitarë nga Luan Sapunxhiu. Në vitin 2002 shkoi në Zagreb – Kroaci, i ftuar për të studiuar në klasën e Xhevdet Sahatçiut. Në vitin 2008, Çeku u diplomua në Akademinë e Muzikës në Zagreb, në klasën e profesorit të njohur Darko Petrinjak. Pastaj vazhdoi studimet postdiplomike te mjeshtri i madh kubanez, Manuel Barrueco në Konservatorin Peabody në Baltimore – SHBA, ku përfundoi studimet e tij në vitin 2013.
CD-ja e parë e Çekut doli në shitje në vitin 2008 nga firma Naxos. Në muajin Maj të vitit 2016 shtëpia botuese spanjolle Eudora do të botoj inçizimin e tij me gjashtë Suitat për Violonçelë nga J. S. Bach, të aranzhuara nga Valter Deshpali.
Petrit Çeku luan kitarën e Ross Gutmeier.


ThomasTHOMAS OFFERMANN (Gjermani)

Prof. Dr. Thomas Offermann filloi të luante në kitarë nga mosha shtatë vjeçare. Udhëtoj në më shumë se 40 vende në mbarë botën si solist dhe me orkestër, si instrumentist në ansamble të ndryshme kamertale dhe së bashku me duon e njohur ndërkombëtarisht Duo Sonare. Emri i tij figuron në shumë koncerte, master klase, anëtar jurie, ligjërata, në festivale të rëndësishme botërore të kitarës dhe në universitete të shumta ndërkombëtare të muzikës. Offerman ka inçizime dhe xhirime të shumta në radio dhe televizione ndërkombëtare, tetë CD të inçizuara me Duo Sonare. Me këtë duo që nga viti 1985, ishte ndër të parët që hapi repertorin e kitarës klasike në muzikë nga kompozitorë si Chick Corea, Frank Zappa ose Mike Oldflield. Pas sëmundjes së tij të rëndë në vitin 1996, Thomas hoqi dorë nga koncertet, në vitin 2002. Nga atëherë ai përqendron interesimin e tij në mësimdhënie, shkrimin, drejtimin dhe mbajtjen e leksioneve në festivalet e kitarës dhe në universitete. Si artist në D’Addario, që nga viti 2010 Thomas përfaqëson D’Addario Strings /New York si përfaqësues evropian i D’Addario – s për kitarë klasike ” Doktoraturën e bëri në vitin 2014 (Dr. phil.); Titulli i disertacionit: “Teknika integruese në kitarë”. Ka studiuar në Musikhochschule Köln (në klasën e Tadashi Sasaki dhe Hubert Käppel, dhe ka diplomuar me titullin “me nderim”). Thomas është shpërblyer edhe me Solistendiplom der Musikakademie Basel (klasa e Oscar Ghiglia), profesorëve të tjerë: Amadeus-String Quartett, Manuel Barrueco, Leo Brouwer, David Russell, Karl Scheit, John Williams. U ndërua me disa bursa nga DAAD dhe gjithashtu ishte fitues i shpërblimit Richard-Doerken-Stiftung. Ishte finalist dhe fitues në disa gara ndërkombëtare të kitarës (International Scandinavian Guitar Competition – Finlandë, Certamen International „Andres Segovia“ dhe Certamen International „Francisco Tárrega“ – Spanjë).


feri-201x300MARKO FERI (Itali)

Diplomon kitarën në konservatorin “G. Tartini” në Trieshtë (Itali). Më pas merr pjesë në master klase të D. Russell, M. Barrueco dhe A. Ponce. Performon rregullisht në festivale të rëndësishme të muzikës klasike në Europë (Itali, Slloveni, Kroaci, Spanjë, Gjermani, Francë, Rumani, Bosnje dhe Hercegovinë, Serbi, Mal të Zi, Shqipëri, Austri, Belgjikë, Zvicër, Hungari), SHBA, Kanada, Meksikë, Australi dhe Japoni, si solist ashtu dhe me Ansamblet kamertale: “Gorni Kramer Kuarteti”, duo me fizharmonisten S. Zorza, me flautistin A.Zupan, me Natissa dhe Cappella CIVICA koret, me këngëtaren jazz Martina Feri, me “Concordia Chamber Orchestra ” (Operita Maria de Buenos Aires nga A. Piazzolla).. . Ka shënuar disa CD: “Vivo” (2014) dhe “Nocturnal” (2004) si solist… Ështe profesor i kitarës në Glasbena Matica “Marij Kogoj” në Trieshtë dhe mban master klase në Europë, SHBA, Kanada dhe Meksikë. Është drejtor artistik i Festivalit ndërkombëtar të kitarës “KRAS” (Slloveni / Itali).

 


AntonioANTONIO FRUSCELLA (Itali)

Antonio Fruscella ka lindur në Campobasso (Itali) ku diplomon me sukses për kitarë klasike në vitin 1999. Më pas u përsos në Conservatoire National de Règion të Aubervilliers – La Courneuve në Paris, duke ndjekur mësime nga Alberto Ponce dhe diplomon në vitin 2002 me notë të lartë për kitarë dhe muzikë kamertale. Në të njëjtin konservator bëri edhe dy vjet specializim postdiplomikë (2001/2003). Gjithashtu ndoqi disa master klase nga profesor të famshëm, si: D. Russell, L. Zea, G. Listes, A. Valente, O. Ghiglia. Fitoi shumë çmime në garat kombëtare italiane (Barletta, Mottola, Recanati, Caramanico, Ortona, Pesacara, Savona) dhe në garat ndërkombëtare (çmimi i parë në Paris Duo Guitar Contest, çmimi i katërt në Montélimar Duo Guitar Concours, çmimi i dytë në Ecole Normale De Musique de Paris – A. Cortot në garat ” Joaquin Rodrigo “). Fruscella ndoqi kursin e Lartë të Specializimit në Akademinë Villecroze (Francë) dhe master klase ndërkombëtare në Mendrisio (Zvicër) – të dyja dhënë nga Alberto Ponce. Në vitin 2001 mori çmimin “Subinat” si student më i mirë në garat ndërkombëtar të XIII në Mendrisio (Zvicër). Në vitin 2002 fiton bursë nga Ecole Normale de Musique de Paris – A. Cortot dhe në vitin 2003 merr diplomën e Performancës Muzikore Superiore. Ka inçizuar për shtëpinë diskografike Alfa Musica, Sonatë të Antonio Ruiz Pipó të pa botuar më parë. Në vitin 2001 themeloi Debs Fruscella Duo me pianistin Rania Debs. Ata arrijnë të inçizojnë dy CD: Momenti Samai dhe Opus Mixtum dhe marrin pjesë në shumë festivale dhe seri koncertesh në Europë, Lindjen e Mesme dhe Meksikë. Fruscella luan si solist dhe me ansamble të tjera në shumë festivale dhe seri koncertesh në Itali, Francë, Belgjikë, Spanjë, Rusi, Liban, Zvicër, Kroaci, Maqedoni, Austri, Meksikë, Portugali, Gjermani, Tajvan, Angli dhe Poloni. Ndër projektet që theksojnë më mirë sfondin e tij eklektik janë Duo CHORG me Simona Fruscella kitarë dhe tub organ; flaut dhe kitarë duo me flautistin Jacques Simony. Si pedagog është ftuar në shumë gara dhe master klase të kitarës në Itali dhe jashtë vendit: Konservatorin e Muzikës në Cesena (Itali), Konservatorin “Andrès Segovia “në Linares (Spanjë), Konservatorin e Muzikës në Morelia (Meksikë), Classical Guitar Retreat në Cumbrae (Skoci), Guitar Stage në Seckau (Austri). Është profesor i kitarës në Conservatory of Music and Dance “Les Deux Muses” në Melun, në Conservatory in Vaux-Le-Pénil dhe në E. I. në Vert-Saint-Denis që ndodhet në rrethin e Parisit.


BesaBESA LLUGIÇI (Kosovë)

Sopranoja e mirënjohur nga Kosova, Besa Llugiqi ka lindur në Prishtinë (1986). Nga fillimi, audienca në vende të ndryshme ishin të impresionuar mbi zërin e saj të bukur e të kultivuar, ndjenjë e lindur të linjës muzikore , legato nayrale dhe interpretim estetik sic e ka cilësuar juria internacionale në konkursin ndërkombëtar ELENA NIKOLAI ku Besa u vlerësua me mimin Grand Prix . Pas debutimit të saj operistik në Tiranë (Shqipëri) me rolin e Liu nga “Turandot” (G.Puccini) në vitin 2011, ajo mori angazhimet në shtëpi të ndryshme të Operës dhe festivale të njohura ndërkombëtare. Ajo ka bashkëpunuar me muzikantë të njohur, si: Giuseppe Gipali, Henk Smit, afet udi, Claudio Buchler, Marilyn Schmiege, Vittorio Parisi, Ekhart Wycik, icardo odriguez aq më shumë, Claudio Donadio, Najden Todorov, Sebastiano olli, Noorman Widjaja, Ognian Draganoff, Hose Maria Florensio, Chris McCracken, Maria de ose, ennifer Larmore, Bruna BAGLIONI. Besa u shfaq në skenë me rolin e Donna Elvira nga “Don Giovanni” (Mozart), Lauretta “Gianni Schicchi” (G.Puccini), Mimi nga “La Boheme” (G.Puccini) dhe Lucia nga “Lucia di Lamermoor” (G.Donizetti), Violeta Valery “La Traviata” (G.Verdi), Liu “Turandot” (G.Puccini) Në vitin 2015 ajo bëri debutimin e saj të Lauretta nga opera “Gianni Schicchi” (G.Puccini) ajo këndoi së bashku me baritonin me shqiptar Gëzim Myshketa i cili isbte edhe regjisori i produksionit . Ajo paraqitet me koncert recital në vende të ndryshme si :Luxembourg, Shkup ,Beograd , Kroaci , Prishtine si dhe soliste ne formacione të ndryshme si opera , koncerte e amsable në vende si: Luxemburg ,ome , Milano , Pisa, Napoli , Torino ,Tokio , Oldenburg , Minhen , Paris , Amsterdam , Tirane , Londer , agreb , iva del Garda Sofie , Stara agora , ousse , Pravets etj . Në vitin 2010 ajo ishte e ftuar për të këndoj “Messe në A” nga Cesar Franck në Austri dhe Itali. Ajo gjithashtu ka qenë solist në Gabriel Fauresë “equiem” në Shqipëri edhe në ekuiem” Mozartit në Bullgari. Besa ka studiuar në Fakultetin e Arteve në Prishtinë me prof. Ahmet Dërguti dhe vazhdoi studimet e saj me prof. Maria Muratovska në Fakultetin e Artit Muzikor në Shkup. Që nga viti 2012 ajo punon me këngëtaren e madhe të operës nga Sofja, Christina Anghelakova. Besa është solist i Filharmonisë së Kosovës.


monikaMONIKA KRANJC ŠTIH (Sllovenia)

Monika Krajnc Štih diplomon në Bachelor dhe Master te Martin Mysliveček në Universitetin e Muzikës dhe Arteve të bukura në Graz, Austri. Në disertacionin e saj të magjistraturës studioi jetën e një prej kitaristëve më të rëndësishëm, Ida Presti dhe për këtë qëllim intervistoi kitaristin dhe kompozitorin e nderuar John W. Duarte, dhe botoi intervistën në disertacionin e saj. Ajo ka ndjekur seminare për kitarë te profesorët: Jerko Novak, István Römer, Tomaž Lorenz, Abel Carlevaro, David Crosky, John W. Duarte, Pavel Steidl. Si nxënëse e shkollës së mesme fitoi shumë çmime të para kur konkurroi ne gara si soliste ose me ansamble muzikore. Pas një sërë koncertesh të suksesshme në të gjithë Slloveninë dhe Austrinë, se bashku me burrin Boris Štih publikuan CD me kompozimeve për kitarë duo. Ata ishin nga duo- të e parë të kitarës në Slloveni. Në vitin 2005 ftohen nga kitaristi Franz Palier të performojnë në Graz dhe në korrik të të njëjtit vit ata gjithashtu mbajtën master klase në festivalin e kitarës në Seckau, Austri. Që atëherë performon si soliste ose anëtare i ansambleve kamertale. Punon në shkollën e muzikës dhe në Shkollën e Mesme të Arteve në Velenje. Nxënësit e saj arrijnë çmimet më të larta në garat kombëtare dhe ndërkombëtare. Këtë vit, nxënësit e saj duo- kitarë Mia Koper dhe Nace Apšner konkuruan në garat kombëtare (TEMSIG) dhe fituan çmimin e artë, çmimin e parë dhe dy çmime të veçanta – për performancën më të mirë të kompozimit të detyrueshëm dhe për performancën më të mirë të kompozimit nga një kompozitor slloven. Duo – kitarë Doris Ćosić dhe Din Ćejvanović, nxënësit e Monika Krajnc Štih fituan çmim e artë në kategorinë e tyre në të njëjtën garë. Të dy duo -të gjithashtu fituan çmim e parë në festivalin ndërkombëtar të kitarës në Zagreb Guitar Festival. Monika ka kushtuar një pjesë të madhe të karrierës së saj mësimore në zhvillimin e kitarë orkestrës jo vetëm në shkollën muzikore në Velenje, por në të gjithë vendin. Orkestra e shkollës muzikore Velenje ka marrë pjesë në shfaqjen e orkestrave të kitarës, e cila zhvillohet në Žalec çdo dy vjet dhe me krenari prezantoi kompozime origjinale sllovene, të shkruara ose të aranzhuara për kitarë orkestër. Këto shfaqje janë xhiruar nga RTV Slovenija. Në Zagreb Guitar Festival 2017 orkestra fitoi çmimin e parë dhe performoi me orkestrën e ZGF-së.


Stefan (7)STEFAN SCHMIDT (Gjermani)

I lindur në vitin 1964 ne Gjermani. Vite me radhë ka qenë njëri nga pedagogët më të suksesshëm për kitarë klasike në Gjermani. Studioi në klasën e prof. Stephan Werner (1987-1991) dhe prof. Michael Teuchert (1991-1994), në Universitetin e Muzikës në Frankfurt. Gjatë viteve të fundit, studentët e tij kanë arritur suksese të jashtëzakonshme në gara kombëtare dhe ndërkombëtare. Është pjesëmarrës i shumë festivaleve dhe garave të shquara Europiane. Në Universitetet e Muzikës në Gjermani rregullisht ligjeron metodat e tija të mësimdhënies. Që nga viti 2011 punon si profesor i didaktikës dhe metodologjisë së kitarës klasike në Universitetin e Augsburg-ut – Qendra Leopold Mozart.

 

 


giannisGIANNIS PALEODIMOPOULUS (Gregi)

Giannis Paleodimopoulos ka lindur në vitin 1947 në Karpenissi (Greqi) dhe ka studiuar Ekonominë në Universitetin e Stokholmit, Suedi. Trembëdhjetë vjet jetoi në Suedi , në vitin 1980 takoi Karl Eric Gummesson, një lutajo suedez i lahutave të renesansës dhe kitarëve klasike. Nën drejtimin e tij Z. Paleodimopoulos filloi të eksperimentoi me instrumente muzikore me tela. Pas kthimit në Greqi në vitin 1983, krijoi punëtorinë e tij të parë në qytetin e vjetër të Selanikut në Greqinë veriore dhe në vitin 1999 e transferoi atë në një fshat të vogël, Kato Sholari, pranë Selanikut, ku filloi të ndertonte kitare klasike dhe disa instrumente tradicionale greke me tela, në baza profesionale. Që nga viti 1988 është i përkushtuar në prodhimin e kitareve klasike. Ka arritur rezultate të suksesshme duke përdorur materiale të cilësisë së lartë dhe përvojën e tij afatgjatë në këtë mjeshtëri. Pesë vite ishte mësues master në shkollën e instrumenteve tradicionale në Kastoria. Z. Paleodimopoulos tashmë shumë vite merr pjesë në festivalet më të mëdha të kitarës dhe në ekspozita të kitarës në mbarë botën. Në kitaret e tij të famshme luajne në Gjermani, Zvicër, Qipro, Portugali, Kore, Suedi, SHBA, Kroaci, Serbi, Meksikë, Turqi dhe Greqi. Në vitin 2007 fitoi medaljen e bronxit (Çmimi i Tretë, në Garën e Parë të prodhimit të Kitarës Klasike Kremona Mondomusica – Itali, ku nuk u caktua Çmimi i Parë). Dominique Field, Matthias Dammann dhe Vincenzo De Bonis ishin vetëm disa nga anëtarët e jurisë, nën drejtimin artistik të maestros Giovanni Puddu. “Cilësia kryesore e kësaj jurie – tha Z. Puddu me krenari – është shumëllojshmëria e saj˝. Ajo është përbërë nga mjeshtra të mëdhenj të shkollave të kitarës klasike dhe studiues të tillë si Z. Dammann. Me një juri të tillë, instrumentet fituese do të jenë sigurisht të jashtëzakonshme “.


sahatxhiaXHEVDET SAHATÇIU (Kosovë, Kroaci)

Përfundon studimet në Akademinë e Muzikës në Zagreb në klasën e prof. Darko Petrinjak. Vite me rradhë punon si profesor i kitarës në Shkollën e Muzikës Pavao Markovac në Zagreb. Është ligjërues në Akademinë e Muzikës në Zagreb dhe Docent në Fakultetin e Arteve – Dega e Muzikës në Prishtinë. Njihet si pedagog i gjeneratave të kitaristëve të rinjë ku shumica prej tyre ishin laureat në garat shtetërore dhe ndërkombëtare të njohura për të gjithë artistët dhe mësimdhënësit e kitarës. Pjesëmarrës i shumë festivaleve dhe garave të shquara europiane, si: Anna Amalia në Weimar të Gjermanisë, Enrico Mercatali në Gorizia të Italisë, Mörska Sobota dhe Svirel në Slloveni, Sarajevo Guitar Fest, Split Guitar Fest, Omiš Guitar Fest, Daleki akordi, Porečki tirando në Kroaci, Guitar Art Festival, etj. Në vitin 2004 fiton shpërblimin vjetor nga „Shoqata e Pedagogëve të Muzikës dhe Baletit në Kroaci“ si pedagogu i vitit. Nga 2003 – 2009 ishte drejtues i Këshillit të pedagogëve të kitarës, dhe mentor i shumë mësimdhënësve të rinjë. Xhevdet Sahatçiu është kryetar i Shoqatës Kroate të mësimdhënësve të kitarës. Nga viti 2009 – 2014 ishte drejtor i Shkollës së Muzikës në Novska (Kroaci). Gjithashtu drejton Shkollën Ndërkombëtare verore për kitarë në Puçishqa dhe Milna (Braç), dhe së fundi në Poreç (Kroaci). Krahas prezencës së tij si antarë i jurive të ndryshme shtetërore dhe ndërkombëtare, gjithashtu performon si solist dhe anëtarë në disa ansamble kamertale në Kroaci e më gjërë.


lukasLUKAS MILANI (Itali)

Luka Milani mësimet e tij të para për lutajo i kishte marrë nga Bruno Barnes. Në vitin 1996 hapi punëtorinë e tij të parë në Vicenza (Itali). Në vitin 2001 e transferoi biznesin e tij në Kretë (Greqi), ndërkohë duke i thelluar njohuritë e tij rreth drurëve vendorë dhe aftësive ndërtimore. Në Itali u kthye ne vitin 2008 ku zgjeroi aftësitë e shkathtësitë e tij në prodhimin e kitarës duke iu afruar pianos dhe cilësisë së telave. Milani ka punuar në disa modele të kitareve duke u përqëndruar gjithmonë në prodhimin e kitarës klasike. Instrumentet e tij aktualisht përdoren në disa shtete.

 

 

 


bageskiDARKO BAGESKI (Maqedoni)

Darko Bageski një pjesë të shkollës së mesme të muzikës përfundoi në Shkup në klasën e prof. Jane Penov, ndërsa pjesën tjetër vazhdon në shkollën e mesme të muzikës në Zagreb , në klasën e prof. Xhevdet Sahatçiu. Diplomon në Shkollën e Lartë të Muzikës “Franz Liszt” në Weimar, Gjermani, në klasën e profesorit Jürgen Rost. Studimet pasuniversitare i vazhdoi në Konservatorin Kombëtar të Muzikës në Selanik të Greqisë, në klasën e prof Gerhard Reichenbach, dhe bëri studime master të Kostas Cotsiolis. Darko ka dhënë koncerte të shumta dhe recitale në Gjermani, Greqi, Kroaci, Serbi, Maqedoni, Suedi dhe SHBA, ka marrë pjesë në seminare dhe master klaset te kitaristë të famshëm botëror (A. Desiderio, L. Yang, A. Assad, T.M. Pering, E. Bitetti, Z. Krajisnik, C. Marchione, N. Koshkin, Z. Dukić …) Ka performuar si solist me shumë orkestra kamertale, si dhe me Orkestrën Filharmonike të Maqedonisë. Është president dhe themelues i Shoqatës së Kitaristëve klasikë të Maqedonisë, si dhe drejtor artistik i festivalit “Tremolo Guitar Fest” në Shkup. Aktualisht punon si profesor i kitarës në Fakultetin e Arteve Muzikore në Shkup.


drilonDRILON ÇOÇAJ (Kosovë)

Drilon Çoçaj (Kososvë) kitarën filloi ta mësoj në moshën shtatë vjeçare në familje për të vazhduar më vonë në shkollën e muzikës “Lorenc Antoni” në Prizren në klasën e Luan Sapunxhiut. Në vitin 2004 pranohet në Akademinë e Arteve në Prishtinë në klasën e profesorit të mirënjohur Xhevdet Sahatxhija. Gjithashtu studimet post diplomike – interpret i instrumentit të kitarës, i përfundon me sukses te profesor Xh. Sahatxhija. Fitues i vendit të parë dhe të dytë në garën ndërkombëtare të muzicientëve të rinjë ArsKosova Prishtinë. Pjesëmarrës me solo koncerte dhe ansamble të ndryshme kamertale në festivalet DamFest, Tirana Guitar Sounds, ReMusica, ChopinFestival. Anëtarë jurie në Garat “Ehat Musa” Pejë, “ArsKosova” Prishtinë dhe garat për kitarë në Tivat të Malit të Zi. Dallohet edhe për punën pedagogjike ku nxënësit e tij shpërblehen në gara të ndryshme ndërkombëtare. Aktualisht punon në shkollat e muzikës “Prenk Jakova” – Prishtinë, Shkolla e muzikës Gjilan dhe Shkolla e muzikës “Misbah&Friends” – Prishtinë.


lucijaLUCIJA ŠTIVČEVIĆ (Croatia)

Lucija Štivčević (2000, Zagreb) është nxënësja më e mirë e klasës në Shkollën e mesme të Muzikës Pavao Markovac në klasën e prof. Xhevdet Sahatqiut. Ka fituar çmimet e para në Garat Rajonale Kroate në vitet 2011, 2013, 2015 dhe 2017. Në garat shtetërore kroate në vitet 2011, 2015 dhe 2017. Në garën ndërkombëtare të kitarës “Enrico Mercatali” (Gorizia, Itali) në 2012 dhe 2014, Zagreb Guitar Festival (Kroaci) në vitin 2015 dhe 2016, në Garat Ndërkombëtar të Kitarës Porečki tirando (Poreç, Kroaci) në 2013, në Garat Ndërkombëtare Svirel (Slloveni) në vitin 2013. Ajo gjithashtu ka fituar çmimin e katërt dhe të dytë në Garat e Teta Ndërkombëtare për Kitarë Klasike Andrès Segovia (Velbert, Gjermani) – në vitin 2014 dhe 2016, Çmimi i dytë në Garat e 12-të Anna Amalia (Weimar, Gjermani) – në vitin 2014 dhe 2017, Çmimi i dytë në garat Michele Pitalluga në kategorinë junior (Allessandria, Itali) – në 2015. Çmimin e parë në Festivalin e Dytë Ndërkombëtar të Kitarës në Pejë (Kosovë) dhe në Garat Ndërkombëtare “Alexis Rago” (Stuttgart, Gjermani) në vitin 2016. Ajo ka marrë çmimin “Oskari i njohurive” për vitin shkollor 2015/2016, për arritjet në fushën e muzikës. Lucija përformon rregullisht në të gjitha koncertet e rëndësishme shkollore, promovime dhe festivale. Si soliste ka studiuar në master klase me Pepe Romero, Paolo Pegoraro, Carlo Marchione, Zoran Dukic, István Römer, Lukasz Kuropacewski, Petrit Çeku, Tomislav Vuksic, Stefan Schmidt, Gabriel Bianco, Andres Miolin dhe Ehat Musa. Gjithashtu ndjek shkollën verore të kitarës në Poreč, drejtuar nga Xhevdet Sahatqiu.